Siyah Dut Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Siyah Dut Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Siyah dut pekmezi, Siyah dut pekmezi yapılışı aslında oldukça kolaydır. Ancak siyah dut pekmezini yapılışını çoğu kişi bilmediğinden dolayı insanlar dışarıdan hazır satın alır. Aslında siyah dut pekmezi evde kolaylıkla herkes tarafından yapılabilen kolay bir tariftir. Sizde siyah dut pekmezinin evde kendiniz. Yaparak gönül rahatlığıyla içeriğinde ne olduğunu bilerek kendiniz ve sevdiklerinizle tüketebilirsiniz. Birçok faydası olan siyah dut pekmezini yapmak için öncelikle siyah dutun en bol olduğu mevsimlerde toplayarak ya da satın alarak yapabilirsiniz. Mevsiminde bolca bulunan siyah duttan sizde siyah tut pekmezi yaparak ister mevsiminde isterseniz de kış aylarında faydalarından yararlanabilirsiniz. Siyah dut pekmezi yaparken yapılış aşamalarına dikkat etmek siyah dut pekmezi yapmanızı daha kolaylaştıracaktır. Siyah dut pekmezi yapmadan önce siyah dutun lekesinin bulaştığı yerden kesinlikle çıkmayacağını göz önünde bulundurarak uygun ortam ve malzeme kullanmanıza dikkat etmeniz gerekir. Lekesini göz önünde bulundurduktan sonra ortalama yapım ve bekletme aşaması 1 hafta kadar sürecek.

Siyah dut pekmez için gerekli malzemeler
  • Siyah dut,
  • Su.
Siyah dut pekmezin nasıl yapılır?

Bahçeden topladığınız ya da temin ettiğiniz siyah dutlara zarar vermeden iyice yıkayın. Yıkama işleminde dutları ezmemeye özen gösterin. Aksi takdirde yıkama esnasında dutun suyu boşa gider. Sap kısımlarını iyice ayırdıktan sonra uygun bir tencereye koyup kısık ateşte tahta, kaşık kullanarak siyah dut pekmezini iyice kaynatın. Kaynama esnasında üzerine köpük çıkarsa kevgir yardımıyla köpüğü alın. Siyah dutu kaynattıktan sonra uygun bez süzgeçlere koyup ağzını sıkıca bağlayın. Yüksekçe bir yere astığınız torbaların altına kap koyup siyah dut pekmezi yavaş yavaş kendiliğinden süzülünceye kadar bekleyin. Sonlara doğru elinizle torbaya baskı yaparak siyah dut pekmezinin tamamen süzülmesine yardımcı olun. Tamamen süzüldükten sonra posasını ayırıp atabilirsiniz. Elde edilen karadut özünü geniş tepsilere dökerek direk güneş ışığı alacak bir yere koyun. İçerisine böcek ve toz girmesini engellemek için tepsilerin ağzına tülbent serin. Bu şekilde ara ara tahta kaşıkla karıştıracağınız siyah dut pekmezi. Birkaç günde koyulaşacaktır. Siyah dut pekmezi yaparken dikkat etmeniz gereken su ile temas ettirmemenizdir. Aksi takdirde siyah dut pekmezi su ile temas ederse ekşiyip bozulacaktır. Olgunlaşan siyah dut pekmezini cam kavanozlara koyarak ağzı kapalı bir şekilde kuru ve serin bir yerde muhafaza edebilir kış aylarında gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. İçerdiği antioksidanlar sayesinde özellikle kış aylarında vücudumuzun mikroplara karşı direncini artıracak olan siyah dut pekmezini sizde eliniz altında bulundurabilir kendinize ve çocuklarınıza kaşık kaşık gönül rahatlığıyla yedirebilirsin. Sağlıklı günler dileriz.

Siyah Dut Pekmezi Yorumları

soru

Koçaş

15 Nisan 2024 Pazartesi

Sağlıklı beslenmeye özen gösterdiğim doğal beslenmeye önem gösteriyorum. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığını ve diğer rahatsızlıklar için kullandığım pekmez çeşitlerini evde kendim yapmayı tercih ediyorum. Genellikle dut pekmezi yapıyordum. Bu defa farklı olarak siyah dut pekmezi yapmaya karar verdim. Siyah dut pekmezi nasıl yapılır? malzemeleri nelerdir?

Cevap yaz
cevap

Safzen

15 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba, siyah dut pekmezinin yapılışı diğer pekmezlerden daha kolaydır. Öncelikle belli bir miktar tut toplamanız gerekmektedir. Dutları yıkamadan yapraklarından ayırın ve sağlam bir süzgecin içerisine koyup suyunu sıkın. Sonrasında ise suyunu iyice kazanda kaynatarak güneş alması amacıyla çatıya ayrı ayrı kaplara koyun. Birkaç gün içinde koyulaşacak ve pekmez hazır olacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tahin Pekmez Oranı?

Tahin Pekmez Oranı?

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Pekmez Kan Yapar mı?

Pekmez Kan Yapar mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Keçiboynuzu Pekmezi Alerji Yapar mı?

Keçiboynuzu Pekmezi Alerji Yapar mı?

Keçiboynuzu Pekmezi Zararları Nelerdir?

Keçiboynuzu Pekmezi Zararları Nelerdir?

Dut Pekmezi Kaç Kalori?

Dut Pekmezi Kaç Kalori?

Harnup Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Harnup Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Kavun Pekmezi Nasıl Yapılır?

Kavun Pekmezi Nasıl Yapılır?

Dut Pekmezi Kilo Aldırır mı?

Dut Pekmezi Kilo Aldırır mı?

Dut Pekmezi Nasıl Yapılır?

Dut Pekmezi Nasıl Yapılır?

Pekmez Mideye İyi Gelir mi?

Pekmez Mideye İyi Gelir mi?

Beyaz Dut Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Beyaz Dut Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Beyaz Üzüm Pekmezi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Beyaz Üzüm Pekmezi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ardıç Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Ardıç Pekmezi Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6